Ak sme chorí treba lekára

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 9.4.2011 o 22:22 | (upravené 10.4.2011 o 7:23) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  276x

Nie je pochýb o tom, že či nás bolia zuby, hlava alebo brucho a nevieme si poradiť sami, vzhľadáme lekársku pomoc. No v poslednom polroku sa v mojom okolí začali množiť ochorenia vyžadujúce odborné ošetrenie a s nimi aj pohľad na naše zdravotníctvo. Nie vždy je hľadaná pomoc pomocou.

Starý otec bol hospitalizovaný na internom oddelení a to ma priviedlo po dlhej dobe na nemocničné chodby. Takmer som to tam nespoznal. Prechádzal som po chodbe na ktorej bolo linoleum, ktoré si snáď pamätá súdruha Stalina. Bolo ťažko rozoznateľné akej bolo pôvodne farby. To by nebolo to najhoršie, veď pri takom počte ľudí, ktorí tadiaľ denne prechádzajú je to pochopiteľné. Nepochopil som už ale diery v linoleu a drobiaci sa betón pod ním. Nepochopil som odliepajúce sa linoleum na ktorom nejeden človek zakopol. Nepochopil som obité steny a opadávajúcu omietku. A po príchode do nemocničnej izby som len žasol. Hrdzavé stojany na infúziu a preležané matrace. Na vchode na balkón odkaz:"na vlastné riziko". Privolávacie tlačídlo na sestru nefunkčné. V nemocnici sa zastavil čas. Od budovateľov sa nič nezmenilo. Depresívne miesto.

Ak by som sa venoval persnálnej stránke nebolo by to lepšie. Sestričky neochotné, nechceli poskytnúť žiadne informácie. Keď som videl ako zavádzali infúziu striaslo ma. Keď ale človek išiel okolo ich kabinetu počul smiech a zábavu. Starkí aj jeho spolubývajúci sa posťažovali na ďalšie veci. Svetlou výnimkou, ale bola mladá pani doktorka, ktorá mala trpezlivosť (a zdalo sa mi aj odbornosť) všetko vysvetliť. Druhým svetlým bodom bola asi praxujúca sestrička, ktorá ma pri mojej otázke na stav starkého neodbyla vetou:"to nie je v mojej kompetencii", ale išla nazrela do karty a povedala. Nehovorím o veciach ako, že si lekári neprečítali starkého kartu a zabudli mu dávať kálium a iné lieky, nehovorím ani o tom že keď sa sťažoval povedali mu, že už nie je najmladší a treba s tým rátať. Hovorím, ale o upadajúcej úrovni ošetrenia.

Operácia žĺčnika je neuveriteľne komplikovaná záležitosť. To ste nevedeli? Mne blízka osoba ju musí podstúpiť. Na takú maličkosť treba absolvovať neskutočne veľa vyšetrení. Gastro vyšetrenie je najhorším z nich. Hoci už existujú novšie technológie my sme ostali v stredoveku. Keď vám od hrdla pchajú hadicu o nemalom priereze to ešte nejako prežijete, ale keď vám povedia že sa máte dať operovať radšej v Martine ako v Žiline, pretože hygiena v teraz už fakultnej poliklinike je nízka, to človeka zamrazí.

Úplatky. Často skloňované slovo. Ošetrenie lekára je dané veľkosťou "všimného"(ako sa moderným slovom nazýva úplatok). Všetko ide so stoeurovkou lepšie. Starostlivosť sa zlepší, ba aj matrac vám vymenia. Takto sme si lekárov naučili my. Štátnici by sa ale mali venovať tomu ako tento fenomén odstrániť. Nikdy som úplarok nedal a ani sa nechystám.

Ak chcete byť ošetrený u špecialistu sú dve možnosti. Prvá je klasická cesta. Objedná vás o tri mesiace a vy pekne prídete v stanovený  dátum. Druhú vám lekár ochotne poskytne. Priplatíte si medzi 10-20 eur(z mojich skúseností) a dostanete termín o týždeň, prípadne vyšetrenie je bezbolestné, prípadne nie také nepríjemné. Priateľka napríklad zjavne trpí alergiou. Prejavy sa jej začali minulý rok. Senná nádcha, bolesti hlavy, slzenie očí . . . jej znepríjemňujú život. Bola teda obvodným lekárom odoslaná na alergologické vyšetrenie. Tam jej v novembri povedali, že objednávajú až na január a zrazu bola objednaná až na apríl. A tak si užíva nosenie vreckoviek a nechodenie von, čo by správna liečba odstránila. No je to nepríjemné, ale nejde o život. Stretol som sa už aj so situáciou, keď pacient trpiaci bolesťami, viditeľnými aj navonok odišiel s termínom o tri mesiace, pretože nemal na zaplatenie komfortu.

Záchranka je zriadenie, ktoré nám pomáha v najkrajnejších situáciách. Kamarátke bolo veľmi zle tak jej spolubývajúce zavolali záchranku. Počas cesty sa namrzený člen posádky vypytuje na ceľa vecí. Pri otázke či dievčina mala za posledných 24 hodín nechránený styk odpovedá kladne a dodáva, že by s priateľom rada mali dieťatko. Ošetrujúci na ňu nakričí, že prečo teda šla na vysokú školu, že má sedieť doma a že ho iba zbytočne vytiahla do ulíc, kôli jasným tehotenským nevolnostiam. Dievča ostalo vystrašené v nemocnici na vyšetreniach. Mimochodom tehotenstvo to nebolo a lekári ani nezistili čo to bolo.

Stomatológia sa vymkla štátu z rúk a preto sa teraz medzi ľuďmi povráva, že "zubári sú králi". Ja mám pomerne šťastie a moja zubárka partí k tým menej drahým a profesionálne na úrovni. No v rodine keď počúvam, že kôli malému kazu sa trhajú zuby a ešte treba zaplatiť 33eur stavajú sa mi vlasy dupkom.

Našťastie máme sdravotné poisťovne. Áno, bohužiaľ poisťovne. Štátnici sa chceli zbaviť zodpovednosti a označili to ako zavedenie konkurencie. Nebolo by trensparantnejšie mať jednu zdravotnú poisťvňu pod kontrolou štátu? Peniaze by boli vždy na mieste. V dnešnej dobe má každá poisťovňa nejaké dlhy, ktoré rastú. Z toho vyplýva ja problematika zmluvných lekárov. Nie každý lekár má rád Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. A tak sa vám môže stať, že namiesto v poliklinike vás ošetria na opačnom konci mesta, pretože špecialista v poliklinike nemá zmluvu s vašou poisťovňou.

Tak si to zhrňme. My všetci platíme štátu mesačne peniaze na zdravotné  poistenie. Dostávame akési pochybné služby v chátrajúcich budovách s neochotou pohnúť čo i len prstom navyše. (ospravedlňujem sa všetkým podcitým lekárom a personálu.) Ak by sme sa opýtali našich štátnikov určite by povedali, že to nie je pravda. A viete prečo? Pretože sa nechávajú ošetrovať na najlepších poliklinikách v štáte a majú aj dosť peňazí na prednostné vyšetrenia. No rád by som videl ako by sa ktorýkoľvek z nich nechal operovať v Banskej Bystrici, Čadci, Prešove, Zvolene či Žiline.

Dospejeme do štádia keď budeme platiť zdravotné a lekárov a na nemocnice a na milión zamestnancov zbytočných inštitúcií? Alebo za mesačné odvody dostaneme my a naše deti po dovŕšení plnoletosti príručku poraď si sám, s návodmi ako sa liečiť?

PS: Zdravotnému personálu, ktorého sa to netýka sa ospravedlňujem, ale mám po celom Slovensku viac negatívnych ako pozitívnych skúseností.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?