Zločin a trest

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 12.4.2011 o 9:26 | Karma článku: 4,06 | Prečítané:  232x

Dnes ráno ma takmer zrazilo auto. Samozrejme som cez cestu prechádzal na zelenú, no pán sediaci v novej toyote prichádzajúci z vedľajšej cesty(taktiež na zelenú) mal plné ruky práce s telefonovaním.  Tento krát sa nič nestalo. Koľko chodcov denne skončí pod kolesami?

Zamyslel som sa nad problémom zločinnosti na Slovensku. Podľa štatistík na internete, aj v dennej tlači vidno, že od dôb komunizmu počet zločinov stúpol. Áno opäť sa vraciam k téme komunizmus, i keď tuším nevôľu zo strany čitateľa. Za „červenej hviezdy“ malo veľa ľudí strach. No bol tam aj rešpekt k zákonu a polícii. Netvrdím, že sa nekradlo, ani, že systém bol spravodlivý. Hovorím o väčšom poriadku, ktorý sa v dnešnej dobe stráca. Demokracia sa často krát zamieňa s anarchiou a polícia pristupuje k vykonávaniu povolania vlažne.

                Zákony  je obecne záväzný právny predpis prijatý zákonodarnym zborom (parlamentom).  Takže za dierami v zákone, vďaka ktorým sa kriminálnym živlom darí ide na hlavu štátu. Každá zmena zákona znamená možnosť oslobodenia zločinca. Zrušenie trestu smrti malo svoje opodstatnenie. No ak sa človek zamyslí, môže zabiť masu ľudí a pri najhoršom dostane doživotie v cele s televíziou, fitnes centrom a pravidelnou stravou (pričom za dobré správanie mu trest môžu skrátiť, prípadne dostane amnestiu). V Nórsku boli silné tresty do roku 1947 a vidno to aj na krajine. Ak sa postavíte na okraj prechodu pre chodcov, prvé auto ktoré sa priblíži zastaví. Áno nie je to vždy tak. Ale neporiadok vnášajú do ulíc prisťahovalci (arabi, rumuni, poliaci, slováci). Rozprával som sa s kamarátom právnikom. Jedna zle umiestnená neurčitá spojka v zákone môže oslobodiť vraha. Keďže na právnickej fakulte sa študuje história zákonov, pekne mi ukázal na jednom zákone ako sa rozmrvil. Nikde nie je napísané konkrétne: „Kradol? Odťať ruku.“ Je napísané, že dostane istý trest. Ak to, ale bolo sociálnou pohnútkou, trest je menší(a sociálna pohnútka sa dá nájsť vždy). Kto má problém zo zavedením trestu smrti za vraždu, amputácie ruky za krádež či tvrdú prácu v baniach pre väzňov, má nečisté svedomie. Ak by sa vodičský preukaz bral za prekročenie rýchlosti o 10km/h, nedávali by ste si väčší pozor? Ak by naši politici za dokázané spreneverenie štátneho majetku museli všetko nahradiť, nevládli by pozornejšie? Ak by sme vo väzení museli chodiť denne lámať skaly do lomu, nedávali by sme väčší pozor na naše rozhodnutia? . . . to by, ale náš právny systém musel byť spravodlivý a naše zákony presne definované.

                So zákonmi je úzko previazaná polícia. Bol som svedkom toho, ako príslušníci mestskej polície našli mladé dievča na námestí (v podnapitom stave) ležať na zemi. Slečna policajtka nižšia, pekne nalíčená s upravenými nechtami, pán policajt uhladený útlej postavy. Dievča s nevôľou drapli za ruky a ťahali ju na lavičku. Pod slovom ťahali myslím ťahali, čiže od pása dole sa šúchala po zemi. Pri tomto presune, mladej slečne vyhrnuli mikinu a prezentovali jej poprsie na verejnosti. Keď ich okolo idúca pani upozornila, že by mali zavolať záchranku, odpovedali jej, že je len „ožratá“. Pristúpil som k nim, vzal som ju na ruky a položil na lavičku. Prišiel starší policajt a ten aj zavolal záchranku. Je policajt a „policajt“. Neviem, či mám takú smolu, ale postretal som viac tých akože policajtov, ktorý sa zo mňa snažili urobiť vola. Neprekračujem zákon a jazdím podľa predpisov, no napriek tomu som pár krát za svoju dokonalosť príkladného šoféra dostal pokutu. Polícia nás má chrániť. No keď sa pozriem na výber u polície, niekedy sa mi zastaví rozum ako ma môže ochrániť modelka, príp. model. Vďaka vstupu člena našej rodiny do policajného zboru viem, že pri výbere sa prihliada aj na to, kto je s kým rodina. Potom to tak aj vyzerá.

                Keď som už načrtol tému zločincov. Veľa násilia podľa mňa do spoločnosti vnieslo zrušenie povinnej vojenskej služby. Ja som ju nanešťastie nezažil, no otec na tie časy, keď sa chodilo na dva roky slúžiť vlasti rád spomína. Je pravda, že zažil ponižovanie a nespravodlivosť(ako nováčik), no posilnilo ho to. Dnes máme profesionálov. No aký dopad to malo na našich mládencov. Nemajú sa kde naučiť disciplíne. Rodičia nemajú čas, vychovávatelia možnosť.  A tak sa zoskupujú a robia vandalizmus. Pekne je to vidno na futbalových zápasoch. Už sa nejedná o fandenie, je to demonštrácia sily. Vznikajú nám tu organizované skupiny, ktorá vyberajú peniaze od malopodnikateľov za „ochranu“.  Mladé ženy opantané emancipáciu a feminizmom pijú často krát viac ako muži. 

                Základom poriadku je fungujúci právny systém. Zločin a trest je to, čo od vekov udržuje poriadok, ale bez fungujúcej nezávislej polície je to nerealizovateľné. Vláda by sa mala starať o zákony, aby boli jasne definované a platné pre všetkých. Nie je predsa možné, aby niekto kto je moderátor nebol potrestaný ako obyčajný človek. A policajný prezident by mal zaviesť pravidelné previerky, ktoré by otestovali našich pupkatých policajtov, prípadne naše modelky a modelov. Ak polícia bude fungovať ako má nevidím problém, aby šli určité skupiny do dôchodku po 15 rokoch(nie ale policajt sediaci pri stole).

                Záverom. Vláda naprav zákony, policajti vstúpte si do svedomia a naučte sa, že nie ste páni ale pomocníci poriadku a my občania udržujme aspoň nejakú hladinu slušnosti a morálky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?