Kto vlastne sme?

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 20.4.2011 o 13:04 | Karma článku: 2,82 | Prečítané:  252x

Ak by sme zalistovali v učebniciach dejepisu, našli by sme jednu spoločnú líniu. Slováci boli a stále sú pod nadvládou iných národov. Boli tu Maďari, Rusi, Česi . . . teraz nám vládne západ. Je to v poriadku?

Po prečítaní úvodu veľa ľudí pokrčí nosom. Kto si číta tieto riadky môže si pamätať najviac ruskú nadvládu. Maďarov s obľubou skloňuje pán Slota. Najviac sa asi čudujete prečo som do kategórie zotročovateľov zaradil aj našich bratov. Pretože hoci sme sa mali dobre, neboli sme si rovný. Ale pekne po poriadku.

                Najznámejším naším ovplyvňovateľom bolo Maďarsko(Uhorsko). Celé roky nás maďarský páni zneužívali a orali na našich chrbtoch. Neuveriteľné je ako ťažko a dlho sme sa aj s pomocou iných krajín dostali z jeho moci. I keď sa na výrokoch pána Slotu veľa ľudí zabáva, mali by sme sa nad tým zamyslieť. Naši predkovia by vedeli rozprávať ako sa chodilo na pánske.

                Ďalšou známou kauzou bolo Rusko. Po oslobodení a nastolení komunizmu nastala aj vláda Moskvy. Mali sme svoju vládu, no napriek tomu sme rozhodovali ako nám iní diktovali. Celý život bol na Slovensku poznačený ruským vplyvom. Niektorým to vyhovovalo iným nie.

                Ak sa pozrieme na naše slobodná spolužitie s bratmi Čechmi.  Vznik Česko-Slovenskej republiky sme sa zbavili akéhokoľvek vplyvu. No ak sme sa pozreli na vec z bližšia . . . Zloženie vlády, hlavné mesto, rozloženie kľúčových podnikov. Skutočnosť je taká, že sme sa dostali do područia, aj keď treba povedať, že po našich predošlých skúsenostiach to bolo neporovnateľne dobré.

                V súčasnej dobe sme samostatný štát. Ale máme svoju identitu? Ak sa pozrieme v televízore na reklamy, seriály, ak čítame plagáty, pozeráme internet, komunikujeme . . . Všade sa natláča angličtina. Život na Slovensku sa zmenil na konzumný podľa západného vzoru. Naťahali sme si sem manažérov. Podnikanie, obchod a práca je y veľkej miery závislá na angličtine. Slávime halloween, darčeky nosí deduško od coca-coly, počúvame černošskú hudbu . . . Naše bytie sa stráca. Je to zatiaľ najsilnejšie zotročenie hoci si ho neuvedomujeme. Denne v hovorovej reči používame slová prevzaté z angličtiny. Vďaka modrej vláde sa dávame ako na tanieri. Či naše vnúčatá budú ešte vedieť slovenskú hymnu, alebo sa budú učiť len európsku je ťažké uhádnuť. No je jasné čo vedia súčasné deti. Prevzali sme „hlupotu“ západu. Je to tak. Američania sú pokladaní v porovnaní s našimi vedomosťami za nevzdelancov. No nie som si istý či to ešte platí. Prešlo sa na škola hrou a tým odišli vedomosti. Nič nevyvíjame, nič nepestujeme . . . Naša produkcia ide k nule a náš dovoz na maximum. Stali sme sa závislí na okolí. Myšlienky, odpad a mnoho iných vecí západu nás valcujú. Mysle ovládnuté materializmom a kapitalizmom. Zlomení v očakávaní straty suverenity.

                Dobre. Trochu som to prehnal. No zamysleli ste sa už niekedy nad našou Slovenskou identitou? Počas všetkých našich poddanských časov sa ale stále pridŕžame starého Uhorska. Ak som hovoril, že na nás od všadiaľ útočí angličtina, myslel som sever. Minulý rok som bol na dovolenke v Štúrove a bol som zhrozený. Podvedome som sa vrátil do čias maďarizácie. V obchode namiesto slovenského prosím zachrčala maďarčina. Ja proti národným menšinám nič nemám, ale toto bolo na mňa moc. Všade sa kadiaľ som sa pohol sa hovorilo po maďarsky. Nápisy maďarsky . . . Ak aj milión Slovákov žije v USA, je niekde ceduľka new york – nový jork? Veruže nie. Ako je možné, že sa do vlády pravidelne dostáva maďarská strana? Je to priam hrozné.

                Zhrnutím by mohla byť krátka myšlienka. Slovensko má za sebou dlhú cestu nadvlád. Bezprostredné ohrozenie neprestáva ani v dnešných časoch. Ak sa stratí náš folklór, naše ä a ô, ak si oblečieme rovnošatu USA a s americkými úsmevmi si budeme hladkať obrovské bruchá, budeme konečne spokojný? Nebolo by lepšie odhodiť plasty a používať zasa sklo? Nebolo by lepšie miesto fabrík začať obrábať polia, ktoré ležia zarastené? Pásť dobytok a chrániť krásu našich hôr. A ako hlavné meradlo životnej úrovne zaviesť hrubé domáce šťastie? Možno . . .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?