Otvorený list lekárom.

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 28.10.2011 o 12:26 | Karma článku: 4,88 | Prečítané:  524x

Skutočnosť, že lekári dali výpovede ma pohla k napísaniu pár riadkov. Na začiatku by som chcel upozorniť na to, že lekárske konanie v hĺbke srdca podporujem a tento článok má byť len odvrátená strana mince. Aby sme si všetci uvedomili čo je vo veci.

Pri prvom pohľade na vzniknutú situáciu som sa ako zdravý človek postavil na stranu lekárov. To že sú na Slovensku nízke platy netreba ani zdôrazňovať. Sám som inžinier a moje ohodnotenie nie je aké v Európe. Veľa krát premýšľam ako vyplatiť hypotéku a poistenia a nájmy a . . . Čítal som blogy priamo od lekárov, ktorí sa snažili vysvetliť prečo pristúpili k výpovediam. A zasa som ich s rozhorčením podporoval. A zasa ako zdravý človek.

 No niečo sa vo mne zlomilo ako náhle som sa trošku zamyslel. Ja aj ostatní ľudia v mojom okolí máme nízke hrubé zárobky a hodnota práce je doplácaná v prémiách, príplatkoch. Takže to čo je u lekárov nie je nič nové. Ďalšou vecou na ktorú som prišiel je, že lekári napriek svojej inteligencii a vzdelaniu konajú nesprávne. Totiž za problémy môže vláda, resp. politici, nie obyčajní ľudia. Skutočnosť je taká, že keď lekári poodchádzajú naši politici budú mať na to, aby sa dali liečiť aj v zahraničí. No zamysleli sa lekári čo bude s chudobnejšími? Už teraz oddelenia nechcú prijímať pacientov. Čo si má počať obvodný lekár, ktorý má pacienta s ťažkou depresiou? Dobre, nie všetci chcú odísť. Niektorí ako som čítal plánujú súkromné nemocnice a podobne. Ale veď to bude mať podobný efekt ako odchod. Súkromné zariadenia si samozrejme nechajú zaplatiť za svoje služby. Veď majiteľ musí z niečoho žiť a tiež aj živiť zamestnancov. Tak ľudia budú zomierať na chrípku, alebo na chudobu. Predpokladám, že ani jeden lekár to nevidí takto čierno. A možno to tak ani nie je.

No jedna vec je istá. Na vládu nemôžeme tlačiť vydieraním. To na nich nezaberá. Treba hľadať riešenia iného rázu. Ak príde poslanec národnej rady k lekárovi a nie je v ohrození života treba ho nechať trpieť. Treba im dať pocítiť na ich koži aký ste dôležití. My ostatní to vieme(hoci ako som napísal som zdravý človek). Vážim si každej práce pre štát. No netreba to preháňať. Viem, že všetci upierame pohľady na západ, na ich platy a kultúru. Faktom ale je, že v skutočnosti nepotrebujeme milióny.

Nakoniec chcem ešte reagovať na výrok istého lekára: “Ľudia sa nás nezastanú, tak sú rovnakí ako vláda.“ Bohužiaľ sú dva aspekty prečo to tak je. Jeden je, že ľudia majú dosť problémov s prežitím. Tvrdý kapitalizmus tomu hovoríme. Druhý je, že keď človek príde do nemocnice, nie vždy sa dočká privítania. Veľa ľudí sa sťažuje, že lekári robia oveľa menej ako by mohli, že sestry chodia po nákupoch a po kávičkách . . . Skutočne je lekár a LEKÁR.

Zhrnúť by som to chcel jedinou myšlienkou:

„Lekári, tak ako policajti a učitelia a pod. majú veľkú moc. No nemali by používať ako rukojemníka občana. Mali by svoje aktivity zjednotiť a použiť silu ktorú majú proti politikom. Neliečiť, nechrániť, neučiť a komplikovať život tým, ktorí za to skutočne môžu.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?