Dajte nám prácu

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 13.2.2012 o 10:46 | (upravené 15.3.2012 o 8:07) Karma článku: 4,87 | Prečítané:  208x

Ako hovorí pútač istej nemenovanej politickej strany: „Začína to prácou.“ To je pravda. Ak človek nemá prácu, nemá peniaze, nemá motiváciu – je deprimovaný. No neviem či páni čo sú na tom spomínanom pútači niekedy pracovali.

            Pokiaľ sa nemýlim, momentálne každá politická strana predvolebne sľubuje zníženie nezamestnanosti. Mňa osobne by celkom zaujímalo ako to chcú dosiahnuť. Štátne podniky neexistujú a investori zo západu sa pomaly presúvajú viac na východ. Samozrejme nečudujme sa. Ceď daňové prázdniny, ktoré naši politici rozdávali ako na bežiacom páse sa pomaličky končia. Montované haly sa budú demontovať a presúvať. Myslím, že keď štát dokáže oželieť nejaké tie milióny na daniach takých podnikoch mohli by páni v kreslách dať aj nám občanom nejaká tie ročné daňové prázdniny.

            Takže ako? Ak bol človek v dnešnej dobe nezamestnaný vie ako sa štát stará. Po príchode na úrad práce vás privítajú zamestnankyne, ktoré zaujíma len vaše dokazovanie či si hľadáte prácu. Totiž kto to nevie: „Ak týždenne neprinesiete razítko z nejakého pohovoru, vyradia vás z evidencie.“ Nemal by úrad práce a jeho zamestnanci(štátny zamestnanci – naši zamestnanci) ponúkať prácu? Hľadať možnosť ako človeka zamestnať? V mojom okolí je v súčasnosti dosť nezamestnaných a preto viem aké pracovné príležitosti sú pre ženu po materskej, alebo človeka po päťdesiatke. Hovoríme o rasovej diskriminácii voči rómom? A čo voči mamičkám a starým ľuďom?

            Áno máte pravdu, že štátne podniky boli stratové. Ale treba sa zamyslieť vďaka komu, čomu. Štátnici sa totiž starali len o svoje bruchá a nie o chod štátu a podnikov. Teraz síce štát pomáha zo zamestnanosťou v štátnej správe, ale kto tam je zamestnaný? Kto si myslí, že odborníci, mýli sa. V dnešnej dobe môžete mať aj tridsať titulov a budete bez práce. Totižto dnes rozhoduje kto má kde kamaráta, známeho alebo rodinu. Potom to vyzerá tak, že po ulici nám chodia slečny policajtky s makeupom a manikúrou, na úrade pri počítači pracuje pani, ktorá stále volá vedúceho na pomoc, prípadne v sociálnej poisťovni natrafíte na človeka ktorý vás pošle k vedľajšiemu okienku. Nehovorím o politickej sfére.

            Porovnajme si plat najchudobnejších z najbohatších (poslancov) a minimálnu mzdu.

Citujem:

            Poslancovi národnej rady patrí plat vo výške trojnásobku priemerného mesačného platu pracovníka národného hospodárstva Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok zaokrúhlený nahor na celých 100,- Sk začínajúc prvým dňom mesiaca, v ktorom zložil Ústavou Slovenskej republiky predpísaný sľub. Plat mu patrí ešte päť mesiacov po tom, keď došlo k zániku jeho poslaneckého mandátu.

                Z  vykonávanie zákonom určených funkcií v národnej rade a jej orgánoch patrí poslancovi funkčný príplatok a na úhradu výdavkov spojených s výkonom funkcie poslanca paušálne náhrady vo výške, ktorú určí národná rada uznesením.

            Čo to znamená? Minimálna mzda pre rok 2012 je cca 327eur. Priemerná mzda je cca 744eur (na poslanca je to dajme tomu 2232 eur). Takže z jedného poslaneckého platu by sa dalo prilepšiť šiestim ľudom na takmer hranicu priemerného platu. Máme 150 poslancov. T.j. 900 ľudí by sa dostali z hranice biedy.

            Ako by sa to dalo riešiť? Úrady práce by mali nahradiť pracovné agentúry. Ak človek príde na úrad, mal by dostať ponuku na konkrétne miesto čo najbližšie k jeho vzdelaniu. Samozrejme nie za almužnu. Poslanci by mali stanoviť vyššiu minimálnu mzdu a znížiť svoj počet. Mali by sa založiť štátne podniky a ostro sledovať ich rast. Pokiaľ by šli do straty, vymeniť vedenie. Zrušiť známostné prijímanie ľudí a začať zakladať na odbornosti.

            Na toto všetko je jediná podmienka:

Všetky gorily za mreže a zvoliť čestných ľudí z ľudu, ktorý sa nebudú báť ísť na detektor lži, aj keď je nepresný, ktorý budú vedieť podať dôkaz, že stroj sa mýli. A v neposlednom rade dať im dosť času spraviť poriadok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?