Nevyužitá pracovná sila

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 17.2.2012 o 9:48 | (upravené 15.3.2012 o 8:06) Karma článku: 9,42 | Prečítané:  185x

         Nie je to len o snehovej kalamite. Ak sa stane akákoľvek katastrofa, či už povodeň, alebo keď nám horia lesy, nie je dosť techniky, ktorá by nám pomohla. No Slovensko má zdroj síl na likvidáciu podobných katastrof. Kde ju hľadať?  

                 Poďme sa zasa baviť o snehu. Viem, že je to v súčasnosti otrepaná téma, aj to viem, že som včera o tom písal. No nedá mi nepridať ešte pár myšlienok. Tieto myšlienky sa dajú použiť na viacero podobných kalamít, katastrof.

                Technika nestíha. Nie sú peniaze na zakúpenie ďalšej. Slovensko je ohrozené. Chodníky a cesty zapadnuté. Takéto a podobné správy sa šíria médiami. Skutočnosť je ale iná. Prečo niektorí moderátori, redaktori nehľadajú riešenia a nespýtajú sa konkrétnych zodpovedných ľudí. Ja kedy som mal prístup k našim politikom, ako že ho nemám, spýtal by som sa nasledovné:

                Po prvé. Máme profesionálnu armádu. Kde sú naši profesionáli? V stredu konkrétne v Martine mali rehabilitačný deň. Keď Slovensko potrebovalo pomoc, nebolo ich. Prečo sa armáda nenasadí v plnej sile? Za dávnejších čias, keď bola základná vojenská služba povinná sa spravila brigáda a šlo sa ďalej. Teraz nemá kto. Veď všetci majú privysokú hodnosť na odhadzovanie snehu.

                Po druhé. Kde sú pracanti z úradov práce? Konkrétne najviac dotovaná diskriminovaná menšina na Slovensku – Rómovia? Nezamestnaný by mali dostať možnosť si zarobiť nejaké peniaze. A kto by odmietol pracovať mal by byť z úradu práce vylúčený a viac by nemal byť evidovaný. Viem, niektorým sa to zdá kruté, ale ako hovorí jedna veľmi stará múdrosť: „Kto nepracuje nech ani neje“.

                Po tretie. Máme predsa väzňov. No títo naši trestanci sedia v celách a popíjanú teplé kakao. Keby každý z nich nafasoval lopatu. Hneď by bolo v mestách schodnejšie. Viem, že z dohľadom to nie je jednoduché a dalo by sa protestovať, ale treba sa zamyslieť ako by sa to dalo.

                Po štvrté. Štát platí príspevkami veľa dobrovoľníckych organizácií, prečo sa neobráti aj na ne. Veď možno by sa našli nejaké voľné sily. A tieto ochotné a schopné organizácie potom patrične odmeniť.

                Po piate a naposledy. Prečo keď štát nezvláda situáciu neosloví firmy, ktoré disponujú technikou, ktorá štátu chýba? Zamestnanosť stavebných firiem je nižšia ako keď nie je sneh, tak by sa pomohlo aj podnikateľom. Dve muchy jednou ranou a to iba vďaka snehu.

                Veľká otázka ktorá rezonuje vo všetkých možnostiach: „Kde na to vziať?“ Páni s kravatami zarábajúci nadštandardne by sa mali zamyslieť. Ak to budem konkretizovať na štátnu správu. Páni politici by z tých troch tisíc mali tisícku dať na jedno konto a hneď by sme mali 150 000eur na likvidáciu snehu a zamestnanosť(hoci len dočasnú) ľudí. Im by s pupkov neubudlo a občania by si prilepšili.  

                Tak a teraz bude v komentároch tristo pripomienok ako by sa to nedalo a aké hlúposti tu píšem. Ale prečo by sa to nedalo? Na daniach dokážeme okradnúť štát o milióny eur. Štát nás dokáže na daniach okradnúť o miliardy. Nevedeli by sme svoje hlavy využiť na realizáciu uvedených návrhov riešenia?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?