Na čo máme právo?

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 28.2.2012 o 8:43 | (upravené 15.3.2012 o 8:04) Karma článku: 10,71 | Prečítané:  155x

                Slovensko sa od roku 1989 zaradilo k demokratickému svetu. Máme právo sa vzdelávať, na slobodu prejavu, na bezplatnú starostlivosť atď. Každý kto žije na Slovensku a dá ruku na srdce musí uznať, že to nie je také ideálne. V skutočnosti žijeme v zajatí.

                Ak si vezmeme ústavu Slovenskej republiky, hlava prvá, článok prvý, hovorí sa v ňom citujem: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“ Samostatnosť je pri pohľade na súčasný stav celkom diskutabilný. Európska únia nám v podstate diktuje 60% vecí. Najlepší dôkaz je euroval. Mali sme možnosť odmietnuť, ale kancelárka nás jasne upozornila, že nás vyčlenia z čerpania eurofondov. Demokracia by som povedal, že je silné slovo. Veď o veľa veciach by mali rozhodovať ľudia. Napríklad platy poslancov a ministrov. Ako je možné, že si sami schvaľujú platy a odmeny? Ľudia by mali v referende rozhodnúť čo si vláda zaslúži. Euroval bolo tiež rozhodnutie, ktoré sa dotklo každého z nás. A takých prípadov by bolo viac. Právny štát je Slovensko len pre tých, ktorý tvorili zákony, alebo tých, ktorý ich dokonale poznali. Na to, aby ste sa mohli domáhať práva musíte študovať právo, alebo si najať nechutne drahého právnika. A tak sa právo postaví na stranu bohatšieho.

                Článok 1 pokračuje: „Slovenská republika uznáva a dodržiava všeobecné pravidlá medzinárodného práva, medzinárodné zmluvy, ktorými je viazaná, a svoje ďalšie medzinárodné záväzky.“ Tak toto je splnené nadmieru. Neviem čo konkrétne z toho naši politici majú, ale aj napriek tomu, že nám niektoré medzinárodné zmluvy škodia, dodržujeme ich. Podpísali sme a tým to končí? Nie je potrebné neustále sledovať zmeny a snažiť sa upravovať aj našu vzťahovosť?

                Článok 2 hovorí: „Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.“ Kedy naposledy sme mohli zasiahnuť priamo? A o čom? Referendum sa používa len na vyjadrenie názoru a nie na zmenu, pretože ľudia sú znechutení  a na zásah do štátnej moci je potrebná nadpolovičná účasť. Dôležité pre našich politikov je, že to tak nie je s voľbami. Takto si to nastavili.

                Pokračuje citujem : „Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.“ Ja si myslím, že ústava je porušovaná pravidelne a v ďalších článkoch sa to budem snažiť dokázať. Štátne orgány môžu konať len v rámci zákona a ústavy. Ako je to spravodlivé, že zákony aj ústavu si sami menia? Ak potrebujú nejakú nekalosť, najskôr zmenia zákon a potom si to vychutnajú. Naši poslanci sú z veľkej časti podnikatelia, preto nastala zmena v zákonníku práce, preto sa manipuluje so zákonmi v účtovníctve atď.

                Bod tri článku dva hlavy prvej: „Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.“ A presne o to ide. Nikto z politikov si nedovolí konať protizákonne. Preto je veľká časť z nich právnikov. Aby vedeli ako postaviť zákon, aby sa to podnikateľsky dalo využiť. Nemôžu nás donútiť dať im o 1% viac na daniach, pokiaľ to nedajú do zákona. Všetci dobre vedia aké sú medze.

                Zamyslime sa aké sú vlastne naše práva v tomto demokratickom zriadení. Zakazuje sa vydávanie kníh, na zdravotnú starostlivosť a školstvo si prispievame nemalé sumy, policajti môže robiť svoju prácu akokoľvek, keď súd pustí vraha na slobodu pre nedostatok dôkazov, zasahovanie do štátnych vecí je také komplikované, že je nemožné ho uskutočniť . . . Prečo teda volíme ľudí, ktorí z nás robia otrokov?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?