Ako ušetriť – nákup v ČR

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 8.3.2012 o 8:54 | (upravené 15.3.2012 o 8:03) Karma článku: 12,90 | Prečítané:  152x

               Na Slovensku je draho. Ak niekto tvrdí niečo iné, je nadpriemerne zarábajúci, alebo úplný šialenec. Našťastie si môžeme vycestovať bez hraníc k susedom. Ja konkrétne používam Českú republiku.

                 Chcel by som možno pripomenúť pár faktov, ktoré možno sledovať v správach. Prepukli nejaké škandály s Poľskými výrobkami. Niekto sa možno čuduje ako Slováci môžu kupovať také nekvalitné výrobky. No ak si vezmeme koľko ľudí zarába minimálnu mzdu netreba sa čudovať, že nakupujú podľa ceny a nie kvality. Slovenský pestovatelia a chovatelia predávajú produkty do zahraničia, pretože tam im viac zaplatia. Ale ako je možné, že keď vycestujeme nakúpime lacnejšie? Je v poriadku, že obchodné reťazce diktujú ceny dodávateľom?

                Priviedli sme si do krajiny tzv. investorov, ale nie je to pre krajinu požehnanie, skôr kliatba. Veľké korporácie pohltili všetko, čo sme mali. Naše poľnohospodárstvo, náš priemysel. Sme len akousi živnou pôdou, kde sa priživujú všetci naokolo.

                Bol som na služobnej ceste v Českej republike. Kolegovia pracujúci v tejto krajine sa mi sťažovali ako je draho. Išiel som na nákup ako vždy keď idem na služobnú cestu a neveril som vlastným očiam. Čerstvé 250 gramové 82 percentné maslo 19,9 českých korún – podľa aktuálneho kurzu t. j. 0,8 eura. Pre porovnanie v istom obchodnom centre v akcii stojí 1,33 eur a to je riadny rozdiel. Prechádzal som ďalej a uvidel som Granko za 49,9 korún t. j. v prepočte podľa aktuálneho kurzu cca 2 eurá. Na Slovensku je za 3,3 eura. Tak som vzal 25ks masla a 4 Granka – iba pre potreby rodiny. Nákup ma vyšiel 28 eur. Na Slovensku by som za ten istý nákup zaplatil 45,7 eura. Ako všetci dobre vidíme je to riadny rozdiel.

                Nehovorím o iných výrobkoch ktoré by sa dali lacnejšie nakúpiť. Toto boli len veci ktoré aktuálne moja rodina potrebovala. Určite by sa na jednom riadnom nákupe dalo riadne ušetriť. Ak by som tam šiel vlastným autom určite by som nakúpil oveľa viac, aby sa mi to aj s prevezeným benzínom oplatilo.

                Slovenská republika a jej predstavitelia by sa mali prebudiť. Takto bude náš Štát neudržateľný. Ako sme sa mohli dostať tak hlboko do kapitalizmu, ktorý nás zviera železnou päsťou? Ako sme sa mohli dostať do stavu keď naši dodávatelia vyvážajú vajíčka do Čiech a my ich tam chodíme kupovať a stále nás to vyjde lacnejšie? Predstavitelia vlády a parlamentu sa takými „Drobnosťami“ nezaoberajú, veď z toľkého platu si kúpia čokoľvek, kdekoľvek. Tamtých hore zaujíma len to ako požičať lenivým Grékom a ako si napchať za štyri roky čo najviac vrecká.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?