Sedem cností - 1. Viera

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 2.4.2012 o 12:40 | Karma článku: 11,99 | Prečítané:  272x

     O siedmich hriechoch sa rozpráva často. Ale čo patrí medzi sedem základných cností? Ako povedal jeden múdry muž, kto nikdy nezhrešil, nemá žiadnu zásluhu na svojej cnosti, pretože neprekonal pokušenie. Mnoho svätých mužov či žien rôznych vyznaní viedlo hriešny život, než sa vydali na duchovnú cestu.

     Chcel by som sa trošku povenovať siedmim hlavným cnostiam (tri z nich sú odvodené z teologickej náuky, ďalšie štyri potom vychádzajú od Platóna, od ktorého ich prevzali sv. Augustín a sv. Tomáš Akvinský). Začnem vierou, pretože tu môžu nastať rozpory vo výklade niektorých pojmov.

     Podľa slovníku znamená latinské slovo fide dôveru, duchovnú vieru, presvedčenie s väzbou na niekoho alebo na niečo, vieru v splnenie záväzku, dobrú povesť, zámer duchovnú cnosť.

     Podľa Ježiša Krista apoštoli hovorili toto: "Daj nám viac viery." A Boh potom odpovedal: "Ak je vaša viera veľká ako horčičné semienko, mali by ste povedať tomuto morušovníku: Buď vyrvaný z koreňov a presadený do mora, a mal by vás poslúchnuť!"(Lk 17:5-6)

     Budhizmus zasa hovorí, že sme tým, čo si myslíme. Skrz myšlienky staviame aj ničíme tento svet. V zbierke základných poučiek Budhu čítame: "Vaša predstavivosť dokáže viac ako váš najväčší nepriateľ. Ale keď ovládnete svoje myšlienky, nikto vám už nepomôže viac, ani váš otec či matka."

     V islame si pokladáme otázku: "ako môžeme očistiť tento svet?" Ibn al-Husayn odpovedá: "Kedysi žil šejk zvaný Abu Musa al-Qumasi. Každý si ho vážil pre jeho múdrosť, ale nikto nevedel či je dobrý muž. Jedného dňa spôsobila trhlina v stene, že dom v ktorom žil aj so svojou ženou, sa zrútil. Susedia začali v zúfalstve kopať v troskách. Po chvíli sa im podarilo nájsť manželku. Tá im povedala nech najskôr nájdu jej muža. Ukázala im kde sedel a susedia začali odkrývať ruiny. Po chvíľke našli aj šejka a ten im povedal: Nevšímajte si ma, najskôr zachráňte moju ženu, ktorá leží tamto. Keď sa niekto chová ako tento pár, očisťuje svet svojou vierou v život a lásku."

     Existuje aj viera v odmietanie reality. "Pred rokom som mal prejav na lietadlovej lodi, kde som povedal, že sme zvíťazili, keď sa nám podarilo dosiahnuť hlavného cieľa. Dokončili sme misiu, ktorej poslaním bolo zbaviť Saddáma Husajna moci. Vďaka tomu tu už nie sú mučiarne a maskované hroby."(Georg W. Bush, 30.3.2004)

     V tom istom mesiaci svet uvidel fotografie svedčiace o mučení vo vezení Abu Ghraib. A občianska vojna medzi šiitmi a sunnitmi zasa vzplanula.

     Podľa Rabbina Nachmana sa stalo toto: Žiak našiel svojho rabbiho a povedal: "Nie som schopný hovoriť s Bohom "Nachman odpovedal: "To sa stáva. Ctíme, že naše ústa sú zlepené a slová nemôžu von. Ale samotná skutočnosť, že sa to snažíme prekonať, je pre nás užitočná."Žiak odpovedal: "Ale to nestačí!" Nachman odpovedal: "Máš pravdu. V takej situácii by si mal pozrieť k oblohe a povedať si: Bože všemohúci, som od teba tak vzdialený, že ani nedokážem veriť v tvoj hlas. Pretože pravda je, že Boh nás vždy počuje a odpovie. Sme to my kto nedokáže hovoriť. Kvôli bolesti, že On nám nevenuje žiadnu pozornosť."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?