Sedem cností - 3. Láska

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 4.4.2012 o 9:06 | Karma článku: 8,91 | Prečítané:  202x

Podľa slovníku pochádza slovo láska z latinského slova „amor“, čo môžeme preložiť ako silný citový stav, ktorý nás poháňa smerom k objektu našej túžby. Slovo „amor“ môžeme definovať tiež ako náklonnosť srdca či duše, vášeň, ojedinelú spriaznenosť alebo z náboženského hľadiska milosť. 

Láska v troch slovách.

     Podľa etymológie Gréci určovali lásku tromi slovami: eros, philos a agapé. Eros je zdravá láska medzi dvoma osobami, ktorá ospravedlňuje život a zachováva ľudskú rasu. Philos je cit, ktorý venujeme svojim priateľom.

     Agapé, ktorá obsahuje eros a philos, je niečo viac než cit, zaľúbenie v nejakej osobe. Agapé je totálna láska, ktorá pohltí celú osobnosť. Pre katolíkov to bola láska, ktorú Ježiš cítil k ľudstvu. A bola tak silná, že zatriasla hviezdami a zmenila smer histórie človeka. Tí, ktorí cítia agapé, si uvedomia, že na svete neexistuje nič dôležitejšie ako milovať.

     Kazatelia na konci 19. storočia hlásali: „Rozdávajte lásku chudobným veľkoryso, čo je jednoduché. Ale aj bohatým, ktorí nikomu nedôverujú a nevidia lásku, ktorú toľko potrebujú. A tvojmu blížnemu – čo je zložité, pretože mu potom budete pripadať ako najväčší sebci. Nikdy nepremeškajte šancu darovať radosť svojmu blížnemu, pretože budete tí prví, kto z toho pocíti výhodu – dokonca aj keď nikto nebude tušiť, čo robíte. Svet okolo bude šťastnejší a veci pre vás budú jednoduchšie.“

     Duchovný Henry Drummond vo svojom diele Najvyšší dar napísal: „Žijem na tomto svete v prítomnosti. Povedzte mi prosím, akúkoľvek dobrú vec, ktorú môžem vykonať, či akúkoľvek radosť, ktorú môžem priniesť ostatným. Nenechajte, aby som uvrhol veci do zabudnutia, pretože už nikdy nebudem môcť prežiť tento okamih.“ 

   Ako miluje mozog. Ktosi mi napísal: „Zatiaľ som svoje srdce držal na uzde iba pre seba, nebolo dňa bez ťaživých múk a nocí s pokojným spánkom. Odvtedy, ako som sa zamiloval, môj život je sled trápení, nespravodlivosti a zmätku. Myslím, že Boh používa lásku, aby zvládal skryť peklo uprostred raja.“

     V roku 2000 lokalizovali dvaja vedci z univerzity Collage of London miesta mozgu, ktoré sú aktivované prežitím romantickej lásky. Použili na to študentov, ktorý v tej dobe boli pobláznený láskou. Zistili, že miesta ovplyvnené citom sú omnoho menšie, ako predpokladali. Naviac na ne môžu mať podobný účinok aj omamné látky. To viedlo vedcov k záveru, že láska je rovnakým prejavom ako je fyzická závislosť na drogách.

     Vedkyňa Helen Fisherová z Rutgersovej univerzity zasa zistila, že láska má tri charakteristiky: sex, romantiku a vzájomnú závislosť, ktoré stimulujú určité časti mozgovej kôry. Fisherová potom prehlásila, že človek môže nezávisle milovať jedného človeka, mať sex s iným a zároveň žiť s tretím.

     V poézii láska nič neovláda a nechce byť ovládaná, pretože znamená priveľmi už samostatne. Urobí vás silnejším, a potom vás odhodí na zem. Zbičuje vás tak, že nepocítite nič iné ako neschopnosť, zatrasie s vami tak, že sa zbavíte všetkej špiny vo vnútri, zlikviduje vás, že len veľmi ťažko vstanete. A potom vás uvrhne do ohňa, takže sa stanete svätým chlebom, ktorý bude servírovaný pri posvätných hodoch Boha.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?