Sedem cností - 4. Múdrosť

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 5.4.2012 o 8:47 | Karma článku: 10,46 | Prečítané:  150x

Podľa slovníka múdrosť znamená dôkladnú znalosť vecí, vzdelanosť, správnosť. Pokladať múdrosť za menejcennú by nebolo múdre - hovorieva můj kamarát.

 Podľa Nového zákona

je s múdrosťou úzko spojená pošetilosť, pretože Boh nadeľuje rozum aj bláznovstvo rovnakým dielom.

Islam zasa rozpráva príbeh

múdreho muža, ktorý prišiel do dediny Akbar, kde jeho slová nikto nechcel počúvať. Dokonca ho obklopil hlúčik ľudí, ktorí ho začali urážať. Namiesto toho, aby sa začal brániť, im mudrc radšej požehnal. „Prečo si k nám taký láskavý, keď my sme na teba takí zlí?“ opýtal sa ho jeden prekvapený zvedavec.

„Pretože každý dáva to, čo má,“ odpovedal ten múdry muž.

 

Židovský prorok Mojžiš

sa pri písaní tóry podivil, keď ho Hospodin požiadal, aby na začiatku každého písmena namaľoval malú korunku. „Pane môj, prečo chceš, aby som tak učinil?“ opýtal sa Mojžiš.

„Pretože existuje jeden muž menom Akiva, ktorý dôvod môjho želania vysvetlí nielen tebe, ale aj všetkým ostatným generáciám, “odpovedal Hospodin a dovolil Mojžišovi, aby nehľadel do budúcnosti. Prorok uvidel výučbu rabína Akivu, ktorý sedel obklopený svojimi žiakmi. „Rabbi, prečo sú na začiatku niektorých písmen namaľované korunky?“ opýtal sa jeden študent. „Neviem, ale myslím si, že to nevedel ani Mojžiš, keď ich kreslil. Ale svojím činom nás chcel naučiť, že musíme dôverovať Božím želaniam a veriť v múdrosť Všemohúceho,“ odpovedal mudrc.

 Aj stonožka sa chcela niečo dozvedieť o múdrosti, preto sa šla opýtať najmúdrejšieho zvieraťa, ktoré poznala, a to opice. „Si taká múdra, čo môžem robiť, aby ma prestali bolieť nohy?“ chcela vedieť stonožka. „Máš príliš veľa nôh a vo všetkých máš reumu,“ nepotešila ju opica. „Mám si teda tie ostatné odrezať?“ zvolala nešťastná stonožka. „Nepýtaj sa ma, čo máš robiť. Mudrci dávajú len rady, a na ostatných je, ako si svoj problém vyriešia.“ odpovedala jej opica. 

Pozoruhodný je tiež príbeh z éry Alexandra Veľkého. Keď tento vojnový vodca chcel zničiť jedno z antických miest, požiadal ho filozof Aximenes o audienciu. Alexander ho prijal, ale prehlásil, že hodlá urobiť presný opak toho, o čo ho požiada Aximenes. „Prosím ťa teda, aby si zničil naše mesto.“ Povedal mudrc.

A na záver chcem povedať osobnú skúsenosť, ktorá sa prihodila Paulovi Coelhovi pred desiatimi rokmi.

„Poznal som jedného študenta mágie a okultizmu, ktorý chcel zapôsobiť na svojho majstra. Neustále si kupoval učené knihy a posvätné talizmany, aby hlbšie prenikol do tematiky, ktorú študoval. Jedno ráno pri našich spoločných raňajkách mu ale jeho učiteľ povedal: „Zhromažďovaním vecí nedocieliš lepších výsledkov ani múdrosti. Dôležité sú iba oddanosť a usilovnosť, všetko ostatné príde neskôr.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?