Sedem cností - 7. Rovnováha

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 10.4.2012 o 8:11 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  106x

Podľa Nového zákona: Toto sú slová konca, veriaci a pravdu hovoriaci svätci, vládca božského stvorenia. Viem, že tvoje činy dokazujú, že nie si studený ani horúci. Prajem ti, aby si bol jeden či ten druhý! Tak, pretože si netečný, hodlám ťa vypľuť z mojich úst.

Príbeh spojený s učením zenu:

Vášnivá budhistka sa snažila milovať všetkých ostatných. Ale zakaždým, keď šla na trhovisko, jeden z predavačov jej vždy dal neslušný návrh.

Jedného rána neudržala svoj hnev a drzého trhovníka udrela dáždnikom do tváre. Ešte v ten deň vyhľadala múdreho mnícha a povedala, čo sa jej prihodilo.

„Hanbím sa.“ oznamovala mníchovi. „Neudržala som svoju nenávisť.“ dodala. „Je zlé, že ho nenávidíš,“ odpovedal jej mních. „Nabudúce keď sa ti stane niečo podobné, naplň svoju dušu najskôr božským blahom, a potom ho udri, pretože to je jediný jazyk, ktorému rozumie.“

Počas židovského Dňa odpustenia:

V ten deň vzal rabín Elimelekh svojich žiakov k murárovi. „Pozorne počúvajte, čo ten muž bude práve dnes hovoriť.“

Bez toho aby vedel že je sledovaný, murár dokončil svoju prácu, šiel ešte k nezasklenému oknu, kde niečo načmáral na dva listy papiera, ktoré potom ukázal smerom k nebu.

„Môj pane, na prvý list som napísal všetky svoje hriechy, ktoré som voči tebe spáchal. Na druhý list som napísal hriechy, ktorých si sa dopustil ty na mne. Keď ich porovnám, zisťujem, že si mojím dlžníkom. No keďže je dnes Deň odpustenia, ja prepáčim tebe a ty zasa mne. A tak môžeme ísť opäť spoločnou cestou ďalší rok.“

Islamský príbeh:

Dvaja veriaci moslimovia, Abdulah a Mansur, išli spoločne životom, až raz Abdulah požiadal svojho druha o pomoc. Čas plynul, ale žiadna pomoc neprichádzala. Po čase prišiel Mansur za Abdulahom a povedal: „Brat môj, žiadal si ma o pomoc a ja som ti doteraz nevyhovel, avšak ty mi nie si ľahostajný!“

„Sme priateľmi veľmi dlhú dobu. Naučil som sa mať ťa rád pred tým, ako som ťa požiadal o pomoc. A stále ťa mám rád, aj keď si mi nepomohol,“ odpovedal mu Abdulah.

„Chcel som vedieť, aká silná je tvoja túžba. Teraz viem, že je silnejšia ako nenávisť. Zajtra budeš mať, čo si požadoval.“ povedal Mensur.

Na záver trochu humoru:

-príbeh páru starších ľudí:

Muž so ženou slávi päťdesiate výročie ich svadby. Manželka pri raňajkách natrie na toast tenučkú vrstvu masla a dá odhryznúť svojmu mužovi. „Už päťdesiat rokov si zakaždým odhryznem prvá ja, aby si ty mal mäkšiu časť toastu. Musím sa ti priznať, že zbožňujem práve túto časť toastu. Dnes chcem svoju túžbu prvý raz po päťdesiatich rokoch uspokojiť, a preto som ti dala odhryznúť časť s kôrkou,“ povedala žena.

„Ja zasa zbožňujem kôrku, ale odkedy som videl, ako ju zbožňuješ, neodvážil som sa povedať ani slovo, aby som nenarušil harmóniu nášho manželstva,“ odpovedal manžel.

-príbeh páru mladých ľudí:

Muž dostal od svojej ženy na Vianoce dve luxusné kravaty. Na druhý deň si hneď jednu dal k svojmu najlepšiemu obleku a pozval svoju ženu na večeru. Po chvíli zistil, že manželka je zarazená a smutná. „Čo sa deje, moja milovaná?“

Po dlhom mlčaní žena povie: „Prečo si si nevzal tú druhú kravatu? Čo sa ti táto nepáči?“ 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?