Zisky zdravotných poisťovní

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 16.4.2012 o 9:06 | Karma článku: 12,20 | Prečítané:  138x

            V súčasnej dobe sa intenzívne hovorí o obmedzení ziskov zdravotných poisťovní. Niektorí ľudia sú nadšení, iní nie. Ako sme sa ale dostali k obmedzovaniu ziskov?

            Pri počúvaní tejto témy a čítaní článkov som iba žasol. Je neuveriteľné ako niektorí ľudia dokážu povedať, že je to šikovnosť poisťovne keď má zisk. Treba sa len krátko zamyslieť a podľa mňa každý príde na to, že je to totálna hlúposť.

            Moja predstava je taká. My ako občania mesačne odvádzame štátu zdravotné poistenie. Ten posúva istú časť poisťovniam, aby mohli lekárom uhradiť ich výkony spojené s našou liečbou a na platy pre zamestnancov. Otázkou je prečo na Slovensku sú prípady, keď lekár neošetrí poistenca. Ako môže poisťovňa vykázať zisk, keď si nesplní základné povinnosti? Chápem zdieľanie zdravotnej starostlivosti vo forme: ja nie som chorý, prispejem tebe. No nechápem, ako je možné, že u lekára musím priplácať za výkony keď moja poisťovňa vykazuje zisk? A potom by ma zaujímalo kde sa stratí ten zisk.

            Nie je potrebné veľa premýšľať a diskutovať. Je pravdou, že z jednej štátnej zdravotnej poisťovne sa stalo sedem a zo siedmych tri. Pokiaľ zisky neboli povolené, poisťovne vykazovali stratu. Napríklad Všeobecná ZP(zdravotná poisťovňa) vykazovala stratu 47,733 mil. eur, Union stratu 602,8 tis. Eur . . .  no po zavedení možnosti zisku poisťovne za prvý polrok roku 2011 spolu dosiahli kladný výsledok hospodárenia vo výške 87,597 mil. eur v rámci zdravotnej starostlivosti. V ostatných činnostiach vykázali stratu. Celkom by ma zaujímalo aké sú tie ostatné činnosti.

            Zisky, nezisky, ak sa prejdem po nemocnici a vidím opadávať omietku, alebo si priplácam za ošetrenie, niečo nie je v poriadku. Prečo živíme tri poisťovne? Stačila by jedna. Áno očakávam pripomienku, že keď bola jediná bola stratová ako všetky ostatné štátne podniky. Chyba podľa mňa nebude v štátnych podnikoch, ale v ich riadení. Ak vykazujú stratu mali by padať hlavy. Ak poisťovne majú zisk mal by sa použiť na opravu nemocníc alebo vrátiť ľuďom.

            Toto je pravý príklad toho ako nás štát okráda a keď to chce terajšia vláda zmeniť škrípe sa zubami, pretože nie jeden Slovák sa nechá obalamutiť rečami a nepozerá sa na svet s otvorenými očami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?