Peniaze učiteľom

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 17.4.2012 o 8:47 | (upravené 17.4.2012 o 12:43) Karma článku: 8,76 | Prečítané:  163x

           16.4.2012 sa uskutočnilo stretnutie zástupcov školských odborov. Určite si v médiách každý všimol, že so svojimi požiadavkami na zvýšenie platu neuspeli. Je ich požiadavka zvýšenie platu na  1,2 až 1,6 priemernej mzdy trúfalá?

             V súčasnosti je podľa mojich informácií plat začínajúceho pedagóga cca 500 eur a maximálny strop je približne 700 eur. Nepedagogický pracovníci majú platy v priemere 400 eur. Toto sú fakty. V mojom okolí je dosť ľudí pracujúcich (pedagogicko i nepedagogicko) v školstve, aby som vedel ako sa platy hýbu. Na tento problém sa dá pozrieť z dvoch strán.

            Z pohľadu štátu je to nemožné. Veď pán Čaplovič prišiel do funkcie ešte len pred pár dňami a odborári od neho chcú prísľub riešenia tejto neľahkej situácie. Ďalším dôvodom by mohlo byť tvrdenie, že predchádzajúca vláda nechala  financie v hroznom stave. A v konečnom dôsledku nie sú peniaze na zvyšovanie platov. Financie nám totiž opäť pritiahla Európska únia, ktorá stanovila pre členské štáty stlačiť deficit krajiny pri budúcoročnom rozpočte pod tri percentá. Je to nezávideniahodná situácia. Nie len pre ministra, ale aj pre vládu. Myslím, že si dobre uvedomujú akú silu majú zamestnanci školstva. Ak nie sú to hlupáci.

            Z pohľadu zamestnanca, či už učiteľa, alebo upratovačky, je to však iné. Ak upratovačka má žiť z minimálnej mzdy, zatiaľ čo učiteľ nosí každý deň iné šaty, nečudujem sa ich podráždeniu. Učitelia pozerajú na to ako sa sami majú zle a ako sú ich kolegovia hodnotení v zahraničí. No nepozrú sa na to, že ľudia vďaka ktorým sa denne nebrodia v prachu a špine, sú na tom horšie. Pravdou je aj to, že platy ako som uviedol vyššie nie sú dostatočným hodnotením vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Ako každý normálny človek sa staviam na stranu učiteľov. Veď poslanci Národnej Rady Slovenskej Republiky majú definovaný trojnásobok priemerného platu. Už som uviedol v svojich predošlých článkoch, že ak by si dali poslanci trojnásobok minimálnej mzdy, štát by ušetril a poslanci so svojimi ďalšími výhodami by mali stále dosť. Tieto financie by sa dali použiť veľa spôsobmi. No v neposlednom rade by nemohli učitelia protestovať. Bolo by jednoduché im povedať: „Pozri koľko máme my poslanci . . . “

            Asi nie som kompetentný robiť nejaké závery a dávať odporučenia(nemám na to patričné vzdelanie – ako mi bolo povedané), ale . . . Štát by si mal urobiť poriadok a to čo najskôr. Učitelia ohlasujú svoju nespokojnosť už príliš dlho. Treba si uvedomiť, že ak neprídu upratovačky týždeň do práce môže to mať silný dopad na priebeh výučby. Ak neprídu učitelia, výučba ani nebude. Takže platy by sa zákonite mali riešiť. No bezhlavé dvíhanie platov tiež nie je dobrý nápad. Hodnotenie učiteľov by malo byť na základe ich schopností. Učitelia, ktorí nie sú schopný svedomito si vykonávať svoju prácu a naučiť budúcich občanov potrebné veci z danej oblasti si plat nezaslúžia.

Zamestnanci školstva by si mali uvedomiť kde žijú. Slovensko nie je také bohaté, aby na požiadanie rozhadzovalo paty plným priehrštím. Treba byť trpezlivý, ale pravidelne pripomínať vláde, že to treba riešiť. Učitelia ako Slovenská inteligencia mali vždy moc. Získali si ju vedomosťami a trpezlivosťou. O tom to všetko je. Nevzdať sa a vedieť istú dobu počkať

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?