Národné parky Chorvátsko – Slovensko

Autor: Ladislav ml. Kozárik | 26.6.2012 o 8:49 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  128x

Len nedávno som sa vrátil z Chorvátska, kde sme spolu s bratom obdivovali krásy prírody. Na Slovensku hoci nemáme more, máme čo ponúknuť. Otázka je či sme schopný sa o túto krásu starať.

Prvý deň sme si pozreli Zadar a Biograd na Moru. Obe mestá pekne upravené. Diaľnice na vysokej úrovni a cesty bez väčších dier. V mestečkách vyzbierané odpadky, čisto a poriadok.

Druhý deň sme boli v národnom parku KRKA. Rozprestiera sa okolo rieky v hlbokých roklinách. Tento deň by sa dal nazvať riečnou turistikou. Plavili sme sa na lodičke a obdivovali úbočia i ostrov s kláštorom Františkánov.

Tretí deň sme boli v národnom parku Paklenica. Deň horskej turistiky. Paklenica je rajom pre lezcov. Sú tu rozmanité lezecké steny. Horské masívy predurčili tento národný park na aktívny oddych a športové vyžitie.

Štvrtý deň nás čakal národný park Kornati. Nazvali sme ho morskou turistikou. Ostrovov pomedzi ktoré sme sa plavili privádzala k úžasu. Na záver sme sa dostali na otvorené more a pokochali sa krásami modrej morskej a nebeskej modrej. Kúpanie z lode bolo tiež úžasné.

Piaty deň sme sa boli na Plitvických jazerách. Nádherná sústava jazier známych z filmov o Winetuovi. Záverom poldennej prechádzky, počas ktorej sme sa pol hodinu plavili, bol 75 metrov vysoký vodopád.

Všetky tieto krásy mali spoločný menovateľ. Upravené, kryštáľovo čisté, bez smetí a v poriadku. Nepreháňam ak poviem, že čo sa týka čistoty sme 100 rokov za nimi. Vážia si čo majú.

Niekto by mohol namietať, že sa tam platí nemalé vstupné. No podľa toho ako poznám Slovensko si dovoľujem tvrdiť, že aj keby sa vyberalo v našich národných parkoch, úroveň by sa zmenila minimálne. Prvý biznisman čo by sa k tejto možnosti dostal by z toho chcel vyťažiť maximum, zbohatnúť za jednu sezónu a chcel by stále viac.

Slovenský raj je celkom pekným príkladom. Vyberá sa pri vstupoch a aj napriek tomu  okolo chodníkov nájdeme odpadky. Aj napriek tomu sa mostíky, rebríky, schodíky obnovujú len veľmi ťažko. Aj v televízii bola reportáž, kde sa snažili redaktori dopátrať kde peniaze končia.

Ak nedokážeme uchrániť naše nádherné vodopády, plesá, jazerá, hory, rieky, lesy . . . ako chceme prilákať turistov. V Chorvátskych parkoch boli krásne prírodným spôsobom vytvorené chodníky, u nás nemá kto. Všetko je otázka peňazí? Možno. Ale podľa mňa v Chorvátsku nezačali najskôr vyberať poplatky a potom budovať.

Treba ale povedať aj pravdu čo sa týka pozadia toho všetkého. Chorvátsko si ponechalo väčšinové vlastníctvo vo všetkých kľúčových podnikoch. A tak môžu regulovať finančne regióny so silnejšou a slabšou hospodárnosťou. Slovensko už vlastní len málo väčšinových podielov a tak sme v rukách iných. A tak sme sa  dostali k tomu, že nemáme peniaze na nič. Dokonca p. Fico už sťahuje peniaze aj z kultúry. Z obnovy našich pamiatok – hradov.

Na Slovensku máme takmer všetko – až na more. No nevieme to ukázať svetu. Na záver len malé hodnotenie. Ak sa Slovákovi finančne oplatí skôr ísť lyžovať do Álp ako do Tatier, ak sa Slovákovi oplatí ísť viac k moru ako tráviť dovolenku na Slovensku niekde je chyba. Páni hoteliéri by sa mali zamyslieť. Všetci by sme sa mali zamyslieť.

Ako je možná, že je tu drahšie ako v Európe a máme tu pri tom väčší neporiadok. Nebude to tou slovenskou náturou – zbohatnúť z ničoho a najlepšie za jeden deň?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?